Načítám Akce
  • akce již proběhla.

Adršpach

8. července 2023 v 19:00

Adršpach

8. července v 19:00

Jedlinský & Fischer duo

8. července 2023  19:00
Adršpach

v areálu pod Křížovým vrchem

Koncert se koná pod záštitou Jakuba Vajdy, starosty obce Adršpach.

Vstupné na místě 150 Kč

Účinkují

Jedlinský & Fisher duo

JAKUB JEDLINSKÝ – akordeon
PAVEL FISCHER – housle

Program

D. Scarlatti – Gavotta d moll (K.64 L 58)
G. F. Händel – Sonata in A
A. Pärt – Fratres
A. Dvořák – Romantické kusy
G. Gershwin – Preludia (výběr)
Židovská témata Doina
Improvizace na skotské téma: Kolo
Cornwall – Adieu / bulharský tanec: Râčenica / téma z Ukrajiny: Karpatska Irsko: Morrison´s JIG
D. Grant – An Gille Ban, New Zeland 2004 Židovské téma: Freylechs from Warsaw irská námořnická píseň: Mickey
A. Igudesman – My Bonnie
G. Dinicu – Hora mărţișorului
Bluegrass – Fischer´s hornpipe

Jedlinský & Fisher duo

Jedlinský & Fischer DUO – tato energická dvojice překračuje s lehkostí hranice hudebních žánrů a přináší strhující spojení world music, klasické hudby a jazzu. V jedinečných barvách zvuku houslí a akordeonu uslyšíte vlivy balkánské, židovské, irské, skotské, romské i mnohé další.

Oba instrumentalisty svedlo dohromady společné působení v uskupení Bardolino music (crossover – lidová a etno hudba, klasická hudba). Vedle Bardolina je můžete znát z působení ve Škampově kvartetu či Escualo Quintetu (tango nuevo) a v řadě spoluprácí s dalšími významnými hudebníky jako je: Iva Bittová, Dagmar Pecková, Kathryn Stott či Jethro Tull.

Adršpašsko

K osídlení Adršpašska došlo někdy kolem poloviny 13. století, v průběhu kolonizace, kdy byly plánovitě zakládány vsi a města v dosud zalesněných, výše položených pohraničních oblastech Českého království. Osídlenci sem přišli ze středního Německa. Do roku 1945 zde žili převážně Němci, české obyvatelstvo tvořilo méně než 10 % celkového počtu. Původ jména Adršpach bývá vykládán jako složenina německých slov kanec (Eber) a potok (Bach), tedy Kančí potok.

Z doby osídlení také pochází první zmínka o hradu Adršpach, který byl stejně jako celé Adršpašsko a přilehlé Svídnicko majetkem zemí Koruny české. Když význam královského hradu postupně poklesl, dostal se do držení vladyků ze Skalice a následně se na panství vystřídalo mnoho dalších pánů. V současné době zbyla z hradu jen jeho zřícenina, která je ale volně přístupná a nabízí krásný pohled na Adršpach.

Zámek Adršpach

Zámek Adršpach vám prostřednictvím zajímavých expozic nabídne nejen pohled do života rodu Nádherných, ale i seznámení s dějinami horolezectví, lnářství a tkalcovství. K příjemnému posezení láká zámecká kavárna, která nabízí pohádkovou místnost pro nejmenší. Zkusit můžete třeba únikovou hru nebo plnění nejrůznějších úkolů. Ze skal na zámek vede také nově otevřená interaktivní pohádková cesta.

Obec Adršpach

Obec Adršpach je vyhlášena hlavně jako vstupní brána do adršpašského skalního města a do úchvatného labyrintu věží a soutěsek. Obec Adršpach je největší a nejdivočejší skalní město ve střední Evropě, kde každý výraznější útvar má své jméno a některá místa jsou dostupná jen po žebřících. Vzhledem k vysoké návštěvnosti se v dubnu 2021 zavedl rezervační systém, který zpříjemní pobyt i výlet návštěvníkům a ochrání tak toto přírodní bohatství. Za pozornost stojí Křížový vrch, na jehož vrchol nás zavede křížová cesta s historií sahající až do 17. století.