Načítám Akce
  • akce již proběhla.

Vysoká u Příbrami

RUSALKA NA VYSOKÉ

Neděle 19. června v 19.30 hodin

reprízy 22. a 25. června 2022 v 19.30 hod.

Památník Antonína Dvořáka

Účinkují

Opera studio Praha

Režie: DOMINIK BENEŠ
Choreografie: MARTIN ŠINTÁK
Dirigent: SÉBASTIEN BAGNOUD
Kostýmy: ZUZANA PŘIDALOVÁ

VSTUPNÉ
  I. kat.    450,-
 II. kat.    300,-  (+ senior/student)
III. kat.    150,-  (zhoršený výhled u jezera)

Program

Ačkoliv Rusalka byla napsána právě na tomto zámečku, celá opera zde zazněla naposledy v 50. letech. K jejímu znovuuvedení se rozhodl spolek Opera studio Praha, který Rusalkou rozehraje přirozený prostor památníku – jezírko i zámeček. Památník Antonína Dvořáka tedy vůbec poprvé zažije Rusalku tak, jak ji mohl vidět Antonín Dvořák ve svých představách.

První dějství

Na palouku u jezera tančí v noci při měsíci lesní žínky a laškují se starým vodníkem. Jediný, kdo se neveselí, je Rusalka. Touží stát se člověkem, mít lidské tělo a duši, aby mohla probudit lásku v neznámém, který se sem při lovu chodí koupat do jezera. Rusalka nedbá vodníkova varování a vyhledá Ježibabu. Ta jí přičaruje lidskou duši i postavu za velkou odměnu: Rusalka musí obětovat svůj průsvitný vodní šat a svůj hlas. Ještě těžší je další podmínka: nepodaří – li se němé Rusalce udržet si lásku člověka, bude prokleta žít v hlubině a její vyvolený se stane obětí jejího prokletí. Rusalka se nedá odradit a sotva se v lese setká s princem, získá si svoji krásou jeho srdce. Princ si ji odvede na zámek.

Druhé dějství

Na zámku se chystá svatba, ale zdá se, že Rusalka není místními vítána, kuchtík a hajný tuší, že není člověk jako oni. Mezi svatebními hosty je i krásná cizí kněžna, jejíž živočišná smyslnost je v příkrém kontrastu k Rusalčině tiché něze. Kněžna prince nemiluje, ale ctižádost ji nutí k boji o jeho přízeň. 

Přelétavý princ, opojen její krásou, zapomíná na svoji nevěstu. Vodník, který se z obavy o Rusalku přestěhoval do zámeckého rybníku, smutně sleduje Rusalčin žal. Při slavnostním plese princ Rusalku bezohledně odvrhuje a věnuje se jen kněžně. Vodník bere nešťastnou Rusalku k sobě do vody a proklíná prince. Vyděšený princ hledá záchranu u kněžny. Ta jej ale rozhodně odmítá. 

Třetí dějství

Rusalka o samotě truchlí u jezera. Znovu vyhledá Ježibabu, ráda by se vrátila ke svým sestrám. Bylo by to možné, ale podmínka je příliš krutá: Rusalka, která prince stále miluje, by musela prokletí živlů smýt jeho vlastní krví. Rusalka raději volí svůj nešťastný úděl, jen aby princ mohl žít ve štěstí. Netuší, že její oběť je marná. Princ, prokletý vodníkem, onemocněl. Kuchtíka a hajného, kteří přišli k Ježibabě pro lék, vodník zažene zpět. Princ se jako v mátohách vrací do lesa na místo, kde se kdysi poprvé setkal s Rusalkou. Znovu po ni touží, prosí ji za odpuštění a přivolá k sobě z jejích polibků smrt. Opera končí velkým zpěvem Rusalčina odpuštění. Opera studio Praha vytváří tvůrčí zázemí začínajícím umělcům mnoha oborů. Podle vzoru zahraničních institucí podobného zaměření spojuje mladé a neznámé umělce s těmi známějšími. Opera studio Praha, z.s. připravuje představení nebo koncert každý rok od svého vzniku. Jejím hlavním kritériem je kvalita, která je mnohokrát reflektována i v kritikách. Je již pravidelně zváno na Festival Opera (2017, 2020, 2022), připojilo se též pozvání na Smetanovu Litomyšl. Pyšní se záštitou Ministerstva Kultury, Francouzské ambasády, Vize 97, ad.

Vysoká u Příbrami, Památník Antonína Dvořáka

Vysoká u Příbrami, Památník Antonína Dvořáka Dvořákův švagr hrabě JUDr. Václav Kounic, majitel vysockého panství, nechal v roce 1878 postavit u lesa malý zámek s rozsáhlým parkem a jezírky, dnešní Památník Antonína Dvořáka. Elegantní novorenesanční vilu navrhl architekt Čeněk Gregor, jenž se jako stavitel později podílel na budování nejvýznamnějších pražských budov jako je Národní divadlo, či Národní muzeum.

Antonín Dvořák sem často jezdíval a pobýval ve správcovském dvorci na kraji obory. Roku 1884, po velkém úspěchu v Anglii, koupil od svého švagra pozemek se špýcharem a ovčínem, který v krátké době proměnil v útulný venkovský domov (později nazvaný vila Rusalka). Tam s nadšením sadařil, zahradničil, choval holuby a komponoval. Ve Vysoké u Příbramě, malé obci ležící v malebné zalesněné krajině nedaleko Brd, našel Antonín Dvořák na více než dvacet let svůj druhý domov.

S prostředím tohoto kraje je neodmyslitelně spjato zralé a vrcholné období Dvořákovy skladatelské tvorby. Počínaje rokem 1881 až po operu Armida z července 1903, zde zkomponoval, započal či dokončil přes třicet nových děl a řadu dřívějších skladeb upravil a přepracoval. Jsou to mj. opery Dimitrij, Jakobín, Čert a Káča, nebo Rusalka.

Vysoká byla místem, které znamenalo nesmírně mnoho pro oživení Dvořákovy tvůrčí fantazie. Sám Antonín Dvořák píše v dopisech svým přátelům „cítím se zde velice šťastným“.

Přestože Rusalka pochází právě z těchto míst, nebyla zde hrána téměř 70 let. Přijďte se podívat na představení, které vůbec poprvé uvede Rusalku v přírodních kulisách, v místě Rusalčina zrození.

Setkejte se s Antonínem Dvořákem s jeho představami a s jeho fantazií. Na představení budou zároveň spoluúčinkovat děti z místních ZUŠ mj. jako malé žínky.

www.operastudio.cz