Načítám Akce

Střítež

20. května v 16:00

Střítež

20. května v 16:00

V. koncert

20. května 2023   16:00
Střítež

Kostel sv. Floriána

koná se pod záštitou Jméno Příjmení

Účinkují

Duo Suono
Anna Paulová
– klarinet
Hedvika Mousa Bacha – harfa

Program

F. Poenitz – Capriccio pro klarinet a harfu, op. 73
J. Massene – Meditace  z Opery “Thais“
J. S. Bach – Sonáta pro housle č. 1 g moll 1. věta Adagio
(transkripce pro klarinet)
B. SmetanaH. Trneček – Fantazie na symfonickou báseň Vltava
A. Dvořák – Valčík A Dur, op. 54 č. 1 
C. Debussy –  Beau Soir 
Ch. Bochsa et L. Duport – Nocturne No. 1 pro klarinet a harfu

Obec Střítež

Obec Střítež je jedna ze 118 samostatných obcí jihlavského okresu a nachází se poblíž dálnice D1, exit 112 a silnice první třídy číslo 38 směřující z Jihlavy do Havlíčkova Brodu. Funguje zde i železniční spojení se zastávkou přímo v obci.  Při odbočce do obce je po pravé straně hotel a restaurace U Tří věžiček a Celní úřad. Po levé straně se nachází benzínová čerpací stanice a za ní rozsáhlý komplex průmyslové zóny.  Od 11. 12. 2016 byl v centru obce zahájen provoz nově vybudované zastávky a obratiště autobusů.

Střítež se nachází v nadmořské výšce 483 metrů a katastrální území obce se rozkládá na rozloze 746 hektarů. Ke dni 31. 12. 2011 zde bylo evidováno celkem 413 obyvatel. Obec má od roku 2008 vlastní obecní znak. 

Obec obklopují rozsáhlé vodní plochy několika rybníků – Pivovarský, Obecní, Cihlářský a Mlýnský. Na břehu Pivovarského rybníku každý rok hnízdí čáp bílý. Na jižní straně tohoto rybníka je starý židovský hřbitov. 

V obci byl v minulých letech vybudován kulturní dům, kde sídlí obecní úřad a knihovna, dále hasičská zbrojnice a fotbalové hřiště. Malým dětem slouží Mateřská škola.  Na návsi obce je park se vzrostlými lípami a jeho součástí je malé dětské hřiště. V parku se nachází i kaple Panny Marie před kterou stojí kamenný kříž. Nejvýznamnější historickou památkou obce je kostel sv. Floriána, který stojí na návrší jihovýchodně nad obcí. Jeho součástí je místní hřbitov. 

V obci funguje pošta, pohostinství a hospůdka na návsi. V obci sídlí několik firem a drobných podnikatelů. Jednou za 14 dní zde ordinuje praktický lékař pro dospělé. 

Obec má vlastní vodárnu. Po obci je rozvedena elektřina a plyn. Funguje zde veřejné osvětlení. Pro nově vystavené rodinné domy v lokalitě u hřiště  funguje ČOV. 

https://www.obecstritez.cz