Načítám Akce
  • akce již proběhla.

Praha 9

3. září 2023 v 19:00

Praha 9

3. září v 19:00

Klavírní recitál s recitací

Varhanní recitál
s recitací

3. září 2023   19:00
Praha 9

Radnice – obřadní síň

Vstup volný

Účinkují

MATYÁŠ NOVÁK – klavír
JAN ŠŤASTNÝ – recitace

Program

B. Smetana – České tance (výběr)
F. Liszt – Polonéza č. 2, S. 223
F. Liszt – Balada č. 2, S. 171
A. Dvořák / M. Novák – Fantazie na motivy z opery Rusalka

Matyáš Novák
Začal hrát na klavír v pěti letech. Je absolventem Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové a Konzervatoře Pardubice ve třídě prof. Jitky Fowler Fraňkové. V současné době studuje na Hudební akademii múzických umění ve třídě prof. Ivana Klánského. Je vítězem mnoha národních a mezinárodních soutěží.Koncertuje doma i v zahraničí, se svými recitály se představil v mnoha zemích Evropy, v Thajsku a v USA. V roce 2017 debutoval v newyorské Carnegie Hall.Jako sólista vystoupil s Filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Pražským komorním orchestrem, se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, a dalšími.Matyáš se pravidelně účastní mistrovských kurzů a je zván na domácí a zahraniční hudební festivaly (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl). Matyáš velkým znalcem a milovníkem železniční dopravy. Od ledna 2019 ho exkluzivně zastupuje agentura KINSKÝ Art Media, jejímž jednatelem je František Kinský.
 
Jan Šťastný

Narodil se v roce 1965 ve Zlíně. Na televizních obrazovkách se objevoval už od dětství, například v seriálu Jedno malé sídlisko (1978) nebo v pohádce Za humny je drak (1982). Herectví vystudoval na pražské DAMU, po studiích pak vystupoval na prknech Národního divadla. V roce 1992 přijal angažmá v Divadle na Vinohradech, kde působí dodnes.

Praha 9

Vžitá charakteristika, že Praha 9 je průmyslová část hlavního města, už mnoho let nemá opodstatnění. Uvědomíme-li si souvislosti, sluší jí označení, že je pražskou městskou částí, kterou procházela národní historie.

Podle legendy se 13. června roku 970 vracel český kníže Boleslav II. ze Staré Boleslavi od hrobu svého strýce, svatého Václava. Zvolil přitom kratší, ale namáhavější cestu hustým lesem, jímž se musel se svou družinou prosekávat. Zemdlen únavou usnul v místech, kde se dnes nachází Prosek. Ve snu se mu zjevil jeho strýc a přikázal mu, aby právě na tomto místě nechal vystavět chrám. Dodnes tak na okraji proseckého sídliště stojí krásný římskokatolický kostel zasvěcený národnímu světci sv. Václavovi.

Tato historická stavba však zdaleka není jedinou architektonickou památkou na území Prahy 9. Například vysočanskou radnici postavil věhlasný vysočanský stavitel a architekt Václav Haase, který vypracoval i plány budovy. Stavba byla zahájena roku 1910 a dokončena v závěru roku 1911. Důkazem toho je větrná korouhev, na níž je proražen letopočet 1911. Radnice byla dána do užívání 17. ledna 1912 a svému účelu slouží dodnes.

A průmyslová šeď Prahy 9? Na mnoha místech ji nahradila barevná bytová výstavba, nebo lesk zařízení, jejichž význam daleko přesahuje hranice České republiky. Kupříkladu na pomezí Vysočan a Libně, na místě bývalé ČKD Lokomotivky, s novým tisíciletím postupně vyrostla O2 arena, multifunkční kongresové centrum O2 universum a hotel Stages Hotel Prague, jež jsou základem pro vytvoření nového moderního centra v této části Prahy 9.

A zapomenout nesmíme ani na zelenou. Na zelené vlně se Praha 9 veze hlavně poslední desetiletí, kdy tu vzniklo nejvíce parků, relaxačních ploch a oddychových míst v její historii. Díky tomu se zelení dostanete pěšky nebo na kole přes celé území Prahy 9, od hranic s osmou městskou částí po hranice s Prahou 14.

Architektonicky oceňovaným je park Přátelství na Proseku, jehož autorem je arch. Otakar Kuča. Devátá městská část park z 80. let rozšířila na sousední pozemky, na nichž na přání místních obyvatel zabránila výstavbě, a de facto tak do značné míry naplnila původní záměry známého architekta.

Příjemnou procházku romantickými zákoutími nabízí také lokalita Proseckých skal nebo břehy říčky Rokytky. Ty vás zavedou i do nově vytvořeného parku Zahrádky, který si za několik málo let své existence získal srdce místních.