Načítám Akce
  • akce již proběhla.

Nový Bor

13. srpna 2023 v 18:00

Nový Bor

13. srpna v 18:00

Pavel Bořkovec Quartet

13. srpna 2023   18:00
Nový Bor

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Koncert se koná pod záštitou Mgr. Jaromíra Dvořáka, starosty města Nový Bor.

Vstupné na místě 150 Kč

Účinkují

PAVEL BOŘKOVEC QUARTET

ONDŘEJ HÁS – 1. housle
MAREK BLÁHA– 2. housle
MATĚJ KROUPA – viola
ŠTĚPÁN DRTINA – violoncello

Program

J. Suk – Meditace na staročeský chorál Svatý Václave op. 35a
A. Dvořák – Smyčcový kvartet op. 96 F dur „Americký“
P. Bořkovec – Smyčcový kvartet č. 5

Pavel Bořkovec Quartet

Kvarteto vzniklo v roce 2011 a za dobu svého působení se mu podařilo na sebe upozornit především nevšední dramaturgií. Spojením čtyř talentovaných umělců vzniklo mimořádné hudební těleso, které se jako jedno z mála u nás systematicky věnuje také soudobé hudbě. Díky repertoárové neotřelosti a bezchybnému interpretačnímu provedení získává i moderní hudba v podání Pavel Bořkovec Quartet velmi rychle své příznivce napříč celým posluchačským spektrem.

Kromě děl klasické kvartetní literatury i soudobých děl svých vrstevníků leží těžiště práce PBQ v kvartetním díle Pavla Bořkovce – jehož komplet kvarteto natočilo pro Český rozhlas. Kromě nahrávek pro ČRo má PBQ také na kontě několik CD vydaných v ČR i zahraničí.

Snaha kvarteta soustavně uvádět soudobou českou hudbu vyústila mimo jiné ve spolupráci s Jiřím Adámkem a Martinem Smolkou na komorní opeře Bludiště seznamů. PBQ je finalistou mezinárodní soutěže Johannes Brahms Competition Pörtschach (Rakousko 2018) a úzce spolupracuje s organizací Post Bellum.

Nový Bor

Město Nový Bor je vstupní branou Lužických hor a hora Klíč, jeho přirozená dominanta, je zajímavým turistickým cílem, který z vrcholu ve výšce 760 m n. m. poskytuje nádherný výhled na město uprostřed zeleně, jež je centrem výjimečného sklářského regionu. Atraktivitu mu tak dala do vínku nejen příroda ale i zručnost a fortel místních sklářů.

Sklo je pro město historií i současností. Provází ho napříč historickými epochami, reprezentuje ho po celém světě, bylo a je zdrojem obživy pro jeho obyvatele. Za historií lze zamířit do sklářského muzea s unikátními sbírkami skla. Současnost pak reprezentují sklářské dílny, ateliéry, galerie i sklářská škola. Sklo vítá návštěvníky v ulicích města, na sklářskou tradici odkazuje i centrální prvek na nově zrekonstruovaném náměstí. Již od roku 1982 se město v tříletých intervalech mění v opravdovou světovou sklářskou metropoli díky pořádání International Glass Symposia, které vedle domácích i zahraničních sklářských výtvarníků představí i místní špičkové řemeslníky a sklářské firmy udržující tradici a zajišťující budoucnost českého skla.

K architektonickým památkám v prostoru náměstí patří barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie se vzácnými rokokovými varhanami, secesní budova pošty a také řada měšťanských domů. Najdeme zde dům, jehož historie je spjata se životem Bedřicha Egermanna, další slouží jako sídlo městského úřadu, jiný ukrývá sklářské muzeum. K dialogu pak vyzývá lavička Václava Havla v prostoru pod památnou lípou mezi již zmíněnými budovami. Je vzpomínkou nejen na prvního polistopadového českého prezidenta, ale také na sklářského výtvarníka Bořka Šípka, který měl k městu úzký vztah. Po stopách sklářských řemesel se návštěvníci mohou vydat po naučné stezce. K evropským raritám patří Lesní hřbitov. I ten je připomínkou starých sklářských rodů, ale také významných válečných událostí.

Pro necelých 12 tisíc obyvatel je Nový Bor dobrým místem pro život. Okolní příroda hýří širokou nabídkou letní i zimní turistiky, novoborské přírodní koupaliště nabízí možnost osvěžení i podmínky pro kempování. Za kulturou je možno zamířit do městského kina a divadla, v letních měsících je v provozu i oblíbené letní kino.

V posledních letech město významně změnilo svou tvář. Zásadní proměnou prošel střed města, vznikla nová pietní místa nesoucí historický odkaz, činnost zahájil malý regionální pivovar BORN, skutečnou raritou pak je skleněný dům, v němž sídlí firma Lasvit.

Spolupořadatel

Canticum2022bile
Bez názvu – 1

Hlavní partner

Pre

Nejbližší koncert

Zlonice

Zlonice

30. května - 18:00 Detaily akce

Další partneři

Pořadatel