

Podlažice
Kostel sv. Markéty
Světová premiéra
Koncert se koná pod záštitou Ing. Vojtěcha Krňanského, starosty města Chrast.
Vstupné 150 Kč
Účinkující
Mužský sbor Bonifantes
Zdeněk Häckl – housle
Martin Kudrna – klavír, varhany
Jan Míšek – sbormistr

Program
Šamotulský kancionál (1461) – Pozorujtež mne, dí Pán Bůh
M. Crestani – Missa Deum Totti Laudate
L. Janáček – Constitues
J. Míšek – Gloria musica
M. Kudrna – Slezské písně (světová premiéra)
B. Martinů – Petrklíč
Z. Lukáš – Jaro se otvírá
V. Tormis – Kaksikpühendus
G. H. Lamb – Hodie Christus natus est
V. Miškinis – Cantate Domino


Program
Šamotulský kancionál (1461) – Pozorujtež mne, dí Pán Bůh
M. Crestani – Missa Deum Totti Laudate
L. Janáček – Constitues
J. Míšek – Gloria musica
M. Kudrna – Slezské písně (světová premiéra)
B. Martinů – Petrklíč
Z. Lukáš – Jaro se otvírá
V. Tormis – Kaksikpühendus
G. H. Lamb – Hodie Christus natus est
V. Miškinis – Cantate Domino
Mužský sbor BONIFANTES
Mužský sbor BONIFANTES vznikl jako přirozené pokračování práce Chlapeckého sboru BONIFANTES a tvoří jej především absolventi a starší členové této pardubické sborové školy. Pod vedením sbormistra Jana Míška se sbor vyprofiloval jako výrazné koncertní těleso, které se věnuje náročnému repertoáru napříč žánry i epochami. Vystupuje samostatně na domácí i zahraniční scéně a v posledních letech zaznamenal mimořádný úspěch během koncertního turné po Spojených státech amerických.
Repertoár sboru zahrnuje díla 20. a 21. století, duchovní i světskou hudbu a zejména koncertní skladby s velkým interpretačním nárokem. Mezi stěžejní projekty patří provedení Symfonie č. 13 „Babij jar“ D. Šostakoviče, Polní mše B. Martinů, Hora tří světel i Věk Vodnáře skladatele Václava Wimmera. Mužský sbor BONIFANTES zároveň pravidelně uvádí nová díla českých autorů a spolupracuje s renomovanými orchestry a festivaly.
Jan Míšek (*1976) je sbormistr, dirigent a skladatel. Studoval dirigování na pardubické konzervatoři a na HAMU v Praze. Umělecky se formoval také na mistrovských kurzech Helmutha Rillinga, Jerryho Jordana či Roberta Sunda. V roce 1999 založil sbor BONIFANTES, ze kterého pod jeho vedením vyrostlo profesionální hudební zázemí pro mladé zpěváky i jejich další umělecký vývoj.
Věnuje se také skladbě – mezi jeho oceňovaná díla patří kantáty Inter arma silent musae nebo Holčička se sirkami. Je zakladatelem a ředitelem ZUŠ BONIFANTES, která se specializuje na výchovu mladých hudebních talentů. S BONIFANTES podnikl desítky zahraničních turné a získal řadu ocenění. Pravidelně vyučuje na sbormistrovských kurzech a je vyhledávaným porotcem. Ve své tvorbě propojuje duchovní inspiraci s moderním výrazem.
Podlažice
V okrese Chrudim, na levém břehu říčky Žejbro, asi kilometr od města Chrast, najdete obec Podlažice. Na jejím okraji se stále dají vypozorovat stavby zaniklého benediktinského kláštera z roku 1159. Za zakladatele kláštera je považován šlechtic Vrbata z Kostelce. V klášteře působili mniši po boku s řeholnicemi, což bylo v 11. a 12. století obvyklým jevem. Mniši přepisovali různé knihy, z nichž nejznámější je Codex gigas – Ďáblova bible – největší středověký, latinsky psaný rukopis v Evropě. Obsahuje 310 pergamenových listů, přičemž stránky mají rozměry 890 × 490 mm. Kopie knihy je uložena v Městském muzeu Chrast, originál pak zdobí Královské sbírky ve Stockholmu. Klášter byl zničen roku 1421 husitskými vojsky a již nebyl obnoven. V místech bývalého kláštera byl v roce 1696 postaven barokní kostel sv. Markéty, který byl vysvěcen roku 1721. Původně chtěl biskup královéhradecký Jan Fr. Milčín vystavět klášter nový, ale pro nedostatek financí byl realizován jen barokní kostel. Přímo v Chrasti se nacházejí dvě stavby kostelů. Hlavní je barokní kostel na náměstí zasvěcený Nejsvětější Trojici. Menší kostel sv. Martina se nachází na místním hřbitově, kde jsou hrobky významných občanů a některých královéhradeckých biskupů. Kostel je neobvyklého tvaru s bývalou kostnicí a zazděnými náhrobky. Na stavbách obou kostelů se zřejmě podílel slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel. Téměř každý návštěvník milující panenskou přírodu zamíří k potoku Žejbro, který dovede výletníky až do Podskály, malebné osady, kde stojí barokní kostel sv. Jana Křtitele. V těchto místech se nad potokem Žejbro tyčí asi třicet metrů vysoká kolmá opuková skalní stěna. Na jejím vrcholu leží vesnička Skála, odkud se mohou návštěvníci pohodlně vrátit do Chrasti. Nudíte se a leckde už jste byli? Právě na vás čeká Chrast!