František Kinský – mluvené slovo
Matyáš Novák – klavír


Nelahozeves
Zámek Nelahozeves – Rytířský sál
Milí moji…
Pátek 6. 6. 2025 v 19:00
Koncert se koná pod záštitou Jitky Lejskové, starostky obce Mohelnice nad Jizerou
Vstupné 490 Kč (omezená kapacita)
Účinkující

Program
Antonín Dvořák – Poetické nálady op. 85 (výběr)
Matyáš Novák – Fantazie na operu Rusalka
Josef Suk – Klavírní skladby op. 7 (výběr)
Leoš Janáček – Sonáta 1. X. 1905 „Z ulice“
Bedřich Smetana – Vltava (úprava Matyáš Novák)


Program
Antonín Dvořák – Poetické nálady op. 85 (výběr)
Matyáš Novák – Fantazie na operu Rusalka
Josef Suk – Klavírní skladby op. 7 (výběr)
Leoš Janáček – Sonáta 1. X. 1905 „Z ulice“
Bedřich Smetana – Vltava (úprava Matyáš Novák)
Komponovaný pořad Františka Kinského, potomka starého českého šlechtického rodu a průvodce oblíbeným seriálem Modrá krev, a výjimečného klavíristy Matyáše Nováka, vítěze řady domácích i světových soutěží, který již v devatenácti letech debutoval v legendární Carnegie Hall v New Yorku, kombinuje skladby Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Leoše Janáčka a Bedřicha Smetany s výběrem z korespondence Antonína Dvořáka s těmito osobnostmi. Matyáš Novák patří díky mimořádnému harmonickému cítění, širokému repertoáru a vynikající úhozové technice k nejperspektivnějším pianistům své generace. V deseti letech vystoupil poprvé s orchestrem, v devatenácti debutoval v Carnegie Hall, ve dvaceti se představil samostatným recitálem na festivalu Pražské jaro. O jeho zcela mimořádném hudebním talentu svědčí nejen množství cen na domácích a zahraničních soutěžích, ale i fakt, že ve svém mladém věku má v repertoáru čtyři desítky koncertů s orchestrem a stovky skladeb pro sólový klavír.
Matyáš Novák
Matyáš Novák začal hrát na klavír v pěti letech. Je absolventem Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové a Konzervatoře Pardubice ve třídě prof. Jitky Fowler Fraňkové. Zároveň je absolventem věhlasné klavírní akademie Incontri col Maestro v italské Imole ve třídě prof. Borise Petrushanského. V současné době studuje na Hudební akademii múzických umění ve třídě prof. Ivana Klánského. Jako sólista vystoupil s Filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Pražským komorním orchestrem, se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a dalšími. Matyáš se pravidelně účastní mistrovských kurzů a je zván na domácí a zahraniční hudební festivaly, mimo jiné na Pražské jaro a Smetanovu Litomyšl. Je také velkým znalcem a milovníkem železniční dopravy. Od ledna 2019 ho exkluzivně zastupuje agentura KINSKY Art Media, jejímž jednatelem je František Kinský.
František Kinský
(*27. prosince 1947, Hradec Králové), celým jménem Maria František Emanuel Jan Silvestr Alfons Kinský, je potomkem kostelecké větve šlechtického rodu Kinských z Vchynic a Tetova. Vyrůstal v Praze a během svého aktivního života vystřídal řadu zaměstnání – pracoval jako projektant, asistent produkce a režie v České televizi a posléze zakotvil v reklamě, nejprve jako vedoucí oddělení film, rozhlas, televize v reklamním podniku Merkur, a po revoluci jako kreativní ředitel v českých pobočkách nadnárodních reklamních agentur Lintas a Ogilvy. Je zastupitelem a do roku 2022 byl zároveň starostou v Kostelci nad Orlicí, kde se věnuje správě rodového zámku. Od roku 2017 provází televizním dokumentárním seriálem Modrá krev. František Kinský je přesvědčen o tom, že ať se v uplynulých letech v naší zemi dělo cokoliv, i dnes lze poctivou prací dosáhnout skvělých výsledků.
Nelahozeves
Obec Nelahozeves se rozprostírá severně od Prahy, nedaleko Kralup nad Vltavou. Nad hladinou řeky Vltavy se vypíná zámek s bohatou historií, který je jednou z nejkrásnějších renesančních staveb v Čechách. Přestože se obec nachází v blízkosti průmyslové oblasti Kralup, její starobylé centrum si dodnes uchovává své kouzlo. Území dnešní Nelahozevsi bylo spolu s okolím osídleno již od mladší doby kamenné. Nejstarší písemná zpráva pochází z roku 1352, kdy zde stál farní kostel sv. Ondřeje.
Původně Nelahozeves patřila českému knížeti a později pražské kapitule, od níž přešla v husitských dobách zpět pod panovníkovu správu. Před více než 400 lety ji zakoupila Polyxena z Lobkowicz a dodnes ji spravuje roudnická větev tohoto rodu. Zámek Nelahozeves dnes slouží jako kulturní centrum s rozsáhlými sbírkami rodu Lobkowiczů. Návštěvníci si mohou vybrat z několika prohlídkových okruhů nebo se zúčastnit festivalů a kulturních akcí.
Nelahozeves je také rodištěm Antonína Dvořáka, který se zde narodil 8. září 1841 a prožil zde dvanáct let svého života. Dětství strávené v blízkosti kostela, zámku a projíždějících parních lokomotiv mělo zásadní vliv na jeho tvorbu. Rodný dům Antonína Dvořáka prošel rozsáhlou rekonstrukcí, jejímž cílem bylo zachovat historickou hodnotu objektu a zároveň vytvořit moderní prostor pro prezentaci života a díla tohoto významného hudebního skladatele. Návštěvníci se mohou těšit na inovativní expozici, která kombinuje interaktivní prvky s autentickými artefakty, čímž přibližuje Dvořákův svět nejen odborníkům, ale i široké veřejnosti.
Kromě historických památek nabízí Nelahozeves i další zajímavá místa. V obci se nachází přístav pro rekreační lodě, nově otevřená restaurace v budově bývalé vinopalny a informační centrum, které poskytuje informace o historii i současnosti obce. Díky kulturní nabídce a malebnému okolí je Nelahozeves oblíbeným cílem pro milovníky historie, hudby i přírody.
Infocentrum Nelahozeves
Otevírací doba
Úterý, čtvrtek, neděle: 10.00–17.00
Středa, pátek, sobota: 10.00–21.00
Pondělí: zavřeno