Nové kolínské varhany II
J. S. Bach 340 let


Kolín
Kostel sv. Bartoloměje
Čtvrtek 26. 6. 2025 v 19:00
Koncert se koná pod záštitou Mgr. Michaela Kašpara, starosty města Kolína.
Vstup volný
Účinkující
Karel Martínek – varhany

Program
K. Martínek – Improvizace „Vše nejlepší, milý Johanne!“
R. Schumann – Fuga na B-A-C-H č. 1 B dur
F. Mendelssohn-Bartholdy – Sonáta č. 3 A dur
Ch. M. Widor – Pochod noční hlídky (z cyklu Bachovo memento)
Ch. M. Widor – Toccata ze Symfonie č. 5
K. Martínek – Improvizovaná symfonie na B-A-C-H:
I. Allegro / II. Cantabile / III. Scherzo / IV. Adagio / V. Finale

Program
K. Martínek – Improvizace „Vše nejlepší, milý Johanne!“
R. Schumann – Fuga na B-A-C-H č. 1 B dur
F. Mendelssohn-Bartholdy – Sonáta č. 3 A dur
Ch. M. Widor – Pochod noční hlídky (z cyklu Bachovo memento)
Ch. M. Widor – Toccata ze Symfonie č. 5
K. Martínek – Improvizovaná symfonie na B-A-C-H:
I. Allegro / II. Cantabile / III. Scherzo / IV. Adagio / V. Finale
Karel Martínek
Karel Martínek se narodil a žije v Olomouci. Zde studoval nejprve matematiku a fyziku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého, později na Filozofické fakultě obor muzikologie. V letech 2004–2009 studoval hru na varhany na Janáčkově akademii múzických umění v Brně pod vedením prof. Kamily Klugarové a varhanní improvizaci u prof. Karla Pokory. Již během studií na akademii se aktivně účastnil řady interpretačních kurzů, vedených předními světovými varhaníky, a zúčastnil se několika interpretačních i improvizačních soutěží. V roce 2014 zahájil studium improvizace pod vedením Philippa Lefebvra, titulárního varhaníka katedrály Notre-Dame v Paříži.
Karel Martínek se vedle interpretace širokého spektra varhanní literatury věnuje také improvizaci. Ve svém rodném městě začal uvádět tematické večery inspirované biblickými texty, které kombinují varhanní improvizace s mluveným slovem. Pohnutkou k vytvoření tohoto projektu bylo dílo Petra Ebena Labyrint světa a ráj srdce s texty Jana Amose Komenského. Později zahájil monumentální projekt Varhanní Bible, kdy od adventu 2012 zveřejňuje na internetu improvizace na všechny kapitoly Bible.
Varhanní improvizaci vyučoval v letech 2007–2009 na Církevní konzervatoři Opava. V současnosti působí jako pedagog varhanní hry na Konzervatoři Evangelické akademie v Olomouci. Od roku 2010 do roku 2019 byl varhaníkem chrámu sv. Mořice v Olomouci, kde měl k dispozici slavný nástroj Michaela Englera. V současnosti opět působí v olomoucké katedrále sv. Václava, od října 2020 ve funkci ředitele kůru a varhaníka. V olomouckých chrámech se také podílí na organizaci Mezinárodního varhanního festivalu jako jeho umělecký ředitel a dramaturg.
Karel Martínek koncertuje doma i v zahraničí (Francie, Itálie, Polsko, Slovensko, Rakousko, Německo, Nizozemsko, Finsko, Švédsko, Ukrajina). V rámci svých koncertních cest vystoupil ve významných evropských chrámech, jako např. katedrála Notre-Dame v Paříži, katedrála v Turíně, dóm sv. Štěpána ve Vídni ad.
Vedle varhanní interpretace a improvizace se věnuje také kompozici. Kromě skladeb pro sólové varhany vytvořil několik skladeb pro klavír a díla pro sbor a orchestr, z nichž některé byly oceněny na skladatelských soutěžích.
Kolín
Vítejte v královském městě Kolíně, kde i v letošním roce zazní v chrámu sv. Bartoloměje to nejlepší z varhanní hudby. Série koncertů je připravena během celé sezony, nalistujte tedy i další stránky této brožury.
Kolín se pravidelně ocitá v čele krajského žebříčku soutěže o prestižní titul Historické město roku a Památka roku. Jeho bohaté dědictví je jasně patrné díky památkám, které byly v minulých letech restaurovány a otevřeny pro návštěvníky.
Kolín byl založen Přemyslem Otakarem II. před rokem 1261 a dodnes září svou historickou krásou. I díky původní pravidelné šachovnicové síti ulic s velkým náměstím bylo historické jádro Kolína vyhlášeno v roce 1989 městskou památkovou rezervací. Gotické měšťanské domy upravené ve vrcholně barokním slohu lemující Karlovo náměstí, renesanční radnice a unikátní soubor židovských památek zvaný Jeruzalém na Labi vás vtáhnou do kouzla minulých časů. Nezapomenutelným skvostem je areál Bartolomějského návrší s gotickým chrámem sv. Bartoloměje, který patří k nejcennějším památkám středověké architektury v Čechách.
Nejvýznamnější budovou na Karlově náměstí byla již od středověku radnice, která svou dnešní podobu získala při neorenesanční přestavbě v letech 1887–1889. V letech 2023–2024 proběhla kompletní oprava její historické uliční fasády.
Návštěvníkům je také nově přístupná restaurovaná kaple v areálu kolínského zámku. Prohlídky probíhají prostřednictvím Městského informačního centra, které najdete v areálu unikátní synagogy.
Kolín žije! To dokazují nejen jeho historické památky, ale i festivaly, kulturní a sportovní akce, které se v královském městě během roku konají. Přesvědčte se sami.