Načítám Akce

Kadaň

18. srpna v 19:00

Kadaň

18. srpna v 19:00

Flétny v barokní hudbě

Neděle   18. srpna 2024   19:00
Kadaň

Františkánský klášter – Kostel Zvěstování Panny Marie a Čtrnácti svatých pomocníků

Koncert se koná pod záštitou Mgr. Jana Losenického, starosty města Kadaň.

Vstupné na místě 150 Kč

Účinkují

Jiří Stivín – flétny
Václav Uhlíř – varhany

Program

J. Ch. Pepusch – Sonata d moll pro flautino a virginal
J. Stivín (*1942) – Fantazie na barokní fantazie G. Ph. Telemanna pro zobcovou flétnu, Bachovské inspirace pro flétnu a virginal
J. S. Bach – Toccata a fuga d moll
C. P. E. Bach – Sonata g moll pro flétnu a virginal (Allegro)
A. Dvořák – Preludium B dur, Fuga g moll
J. Stivín – Fantazie pro flétny sólo
M. Varga – Hommage á J. S. Bach
A. Vivaldi – Koncert C dur pro flautino a virginal

Jiří Stivín

(*23. listopadu 1942, Praha) je český jazzový hudebník, multiinstrumentalista a skladatel, původním povoláním filmař (kameraman). Jeho maminkou byla známá česká televizní a filmová herečka epizodních a malých komických rolí, paní Eva Svobodová, jeho sestra Zuzana je bývalá česká herečka, někdejší členka Divadla Na Zábradlí, jeho dcera Zuzana je také herečkou a zpěvačkou, jeho dcera Markéta je flétnistka, syn Jiří hraje na bicí nástroje a druhý syn Adam na baskytaru. Má 7 vnoučat.

Vystudoval kameru na FAMU, ale po absolutoriu se věnoval výhradně hudbě. Jeho hudební projev charakterizuje nespoutanost, improvizace a časté přecházení mezi jednotlivými hudebními styly. Vystupoval v rockové kapele Sputnici, byl členem činoherního souboru Hudebního divadla v Karlíně. Jeho hlavním oborem je však jazz. V šedesátých letech založil soubor Jazz Q. V rámci ročního pobytu v Londýně studoval na Královské hudební akademii.

Od poloviny osmdesátých let působil také pedagogicky na Pražské konzervatoři, kde vyučoval hru na zobcovou flétnu. Na festivalu Jazztage Leverkusen ’86 přišel Stivín s vlastním Workshop Band a další s Günther „Baby“ Sommer, Theo Jörgensmann a Barre Phillips. Věnuje se i tvorbě hudby pro film a divadlo. V roce 1999 založil Centrum pro improvizaci v umění se sídlem ve Všenorech u Prahy, kde pořádá a vede improvizační dílny. Dne 28. 10. 2007 mu prezident ČR Václav Klaus udělil Státní vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Václav Uhlíř

(*1954) je významný český varhaník, organolog a hudební pedagog. Během studia na HAMU se úspěšně zúčastnil několika mezinárodních varhanních soutěží. Od roku 1970 působí na kůru kostela Panny Marie v Hradci Králové jako varhaník a sbormistr. V letech 1983–2019 působil pedagogicky na pardubické konzervatoři. Od roku 1990 zastává funkci na Biskupství v Hradci Králové funkci diecézního organologa. Od roku 1993 je uměleckým vedoucím hudebního souboru krematoria v Pardubicích. Soustavně se věnuje koncertní činnosti a spolupracuje s různými orchestry, sbory a sólisty.

Z jeho četných nahrávek pro Český rozhlas stojí za zmínku zvláště cyklus nahrávek českých historických varhan. Václav Uhlíř se také podílí na organizaci významných kulturních událostí, jako je varhanní festival Vzkříšené varhany nebo Orlicko-kladský varhanní festival.

 
Kadaň

Františkánský klášter v Kadani Kolem poloviny 15. století byla na místě, kde došlo k zázračné záchraně odsouzence, postavena kaple za svěcená 14 svatým pomocníkům. Roku 1473 převzali poutní místo s kaplí františkáni, kteří s pomocí Hasištejnských z Lobkowicz vybudovali pozdně gotický klášter. V interiérech kláštera je několik místností s tzv. diamantovou neboli sklípkovou klenbou. Jeho budovy dnes obklopuje zahrada, využívaná pro rozmanité kulturní akce.

 

Klášterní chrám

Čtrnácti svatých pomocníků Nejcennějším prostorem kláštera je klášterní chrám, budovaný na místě původní kaple od sedmdesátých let patnáctého století. Presbytář chrámu je pohřebištěm Lobkowiczů se sochařskými náhrobky, dílem raně renesančního mistra Ulricha Creuze. Unikátem v našem prostoru nevídaným jsou také velmi kvalitní nástěnné malby z první poloviny 16. století, připisované žákům Lucase Cranacha staršího. Chrám prošel v posledních letech náročnou rekonstrukcí, při které byly restaurovány barokní varhany a oltáře a také malby z počátku 17. století.