

Hejnice
Bazilika Navštívení Panny Marie
Koncert pro 4 ruce a 4 nohy
300 let od posvěcení hejnického chrámu
Koncert se koná pod záštitou R. D. ICLic. Mgr. Pavla Andrše, hejnického faráře.
Vstupné 150 Kč
Účinkující
Duo Gric
Drahoslav Gric & Táňa Gricová – varhany

Program
A. F. Hesse – Fantasie d moll
J. G. Bastiaans – Groot Praeludium en Fuga over Psalm 98
D. Gric – Te Deum
J. Rutter – Variace na velikonoční téma „O filii et filiae“
A. Dvořák – Slovanské tance (arr. D. Gric)
z I. řady: č. 4 Sousedská / č. 7 Skočná
z II. řady: č. 1 Odzemek / č. 5 Špacírka

Program
A. F. Hesse – Fantasie d moll
J. G. Bastiaans – Groot Praeludium en Fuga over Psalm 98
D. Gric – Te Deum
J. Rutter – Variace na velikonoční téma „O filii et filiae“
A. Dvořák – Slovanské tance (arr. D. Gric)
z I. řady: č. 4 Sousedská / č. 7 Skočná
z II. řady: č. 1 Odzemek / č. 5 Špacírka
Duo Gric
Táňa Gricová (1989) pochází ze Skalice nad Svitavou. Vystudovala hru na varhany na brněnské konzervatoři (Z. Nováček) a na pražské HAMU (J. Popelka). Účastnila se řady tuzemských i zahraničních kurzů. V roce 2008 získala druhé místo na Mezinárodní varhanní soutěži Petra Ebena v Opavě. Vystupuje jako sólistka, spolupracuje s předními pěveckými sbory a českými i světovými interprety. Spolupracovala se Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, s Komorním orchestrem Akademie Praha a dalšími komorními soubory. V květnu 2017 korepetovala na pěvecké soutěži Lav Mirski v Chorvatsku. Působí jako učitelka hry na klavír. Věnuje se rovněž hudebnímu doprovodu při bohoslužbách a příležitostně i komorní hře. Ve volném čase se zajímá o hudební pedagogiku a metodiku výuky mladých varhaníků.
Drahoslav Gric (1985) pochází z malé vesnice Šošůvka v Moravském krasu. Vystudoval Konzervatoř Brno (Z. Nováček) a pražskou HAMU (J. Tůma). Absolvoval řadu kurzů u významných varhaníků. V rámci programu Erasmus studoval v Berlíně u P. Crivellara. Účastnil se varhanních soutěží v Opavě (2004) a v Brně (2007), kde získal druhé ceny. Největším úspěchem bylo vítězství na mezinárodní varhanní soutěži v německém Magdeburgu (2008). Působí jako liturgický varhaník v pražských chrámech. Zabývá se koncertní činností v ČR i v zahraničí. Spolupracuje s předními českými orchestry a pěveckými sbory. Věnuje se rovněž pedagogické činnosti.
Hejnice
Hejnice, německy Haindorf („ves v háji“), leží v zeleném údolí řeky Smědé, obklopené jizerskohorskými bučinami – přírodní památkou UNESCO. Místo má mnohasetletou poutní tradici, na jejímž počátku stojí legenda o zázračném uzdravení. Podle pověsti bylo toto prastaré poutní místo založeno v roce 1211 chudým sítařem a řešetářem z nedaleké obce Lužec. Ten, spící pod lipou, pomocí hlasů andělů ve snu pomohl uzdravit svou ženu a dítě. Na místě lípy byl postaven důstojný dřevěný kostel, který však postupem času nedostačoval obrovskému počtu poutníků, a proto byl roku 1252 nahrazen kamennou kaplí s gotickým klenutím, která je v bazilice k vidění dodnes.
Toto požehnané poutní místo také nabylo na velké úctě u frýdlantských pánů. V roce 1346 ustanovil míšeňský biskup pro poutní místo v Hejnicích kněze z Raspenavy. Kvůli mnoha poutníkům se kostelík do roku 1472 stále rozšiřoval. Roku 1636 se novými majiteli Frýdlantska stávají Gallasové. Za jejich panování dosáhl věhlas poutního kostela svého vrcholu. Poutní slavnosti byly navštěvovány až sedmi tisíci poutníky. Proto se hrabě František Ferdinand Gallas a jeho žena Johana Emerenciána rozhodli zastřešit obvod kostela ambity, které dodnes slouží jako křížová cesta. Hrabě povolal do Hejnic františkány. Odměnou za jejich službu jim byl koncem 17. století postaven čtyřkřídlý jednopatrový klášter.
Ve třicátých letech 18. století pak byl dosavadní kostel nahrazen impozantní barokní bazilikou Navštívení Panny Marie, jak ji známe dodnes. Tato monumentální stavba s dvojicí věží a bohatě zdobeným interiérem se stala nejen duchovním centrem, ale také výraznou dominantou kraje.