

Lázně Bohdaneč
Kostel sv. Máří Magdalény
Krása a brilance
Koncert se koná pod záštitou Ing. Josefa Štěpanovského, starosty města Lázně Bohdaneč.
Vstupné 100 Kč
Účinkující
Ludmila Pergelová – soprán
Pavel Herzog – trubka
Petr Hostinský – varhany

Program
M. A. Charpentier – Te Deum – Preludium
G. F. Händel – Lascia ch’io pianga
G. F. Händel – Oh had I Jubal’s lyre
B. M. Černohorský – Toccata C dur
P. J. Vejvanovský – Sonata g moll
G. F. Händel – Let the bright Seraphim
L. Boëllmann – Modlitba a Toccata z Gotické suity
L. Janáček – Zdrávas Maria
P. Baldassare – Sonata F dur
W. A. Mozart – Aleluja z Exsultate, jubilate
Improvizace na známé hudební téma



Program
M. A. Charpentier – Te Deum – Preludium
G. F. Händel – Lascia ch’io pianga
G. F. Händel – Oh had I Jubal’s lyre
B. M. Černohorský – Toccata C dur
P. J. Vejvanovský – Sonata g moll
G. F. Händel – Let the bright Seraphim
L. Boëllmann – Modlitba a Toccata z Gotické suity
L. Janáček – Zdrávas Maria
P. Baldassare – Sonata F dur
W. A. Mozart – Aleluja z Exsultate, jubilate
Improvizace na známé hudební téma
Ludmila Pergelová
Ludmila Pergelová absolvovala Konzervatoř Pardubice u MgA. Hany Medkové a nyní studuje na Ostravské univerzitě u Tatiany Teslii. Je laureátkou mnoha soutěží, např. ProBohemia Ostrava, Mezinárodní pěvecká soutěž Olomouc, Duškova pěvecká soutěž aj. Pravidelně hostuje na festivalech Zlatá Pecka, Dvořákův festival, Jaro Josefa Suka a spolupracuje s Barocco sempre giovane či Komorní filharmonií Pardubice. Vystoupila se Štátnym komorným orchestrom Žilina nebo Bahrain Philharmonic Orchestra. Kromě sólové dráhy se věnuje i komorní hudbě a pravidelně se účastní mistrovských kurzů.
Pavel Herzog
Pavel Herzog studoval trubku na ZUŠ v Žamberku a na Konzervatoři Pardubice u MgA. Jiřího Houdka. Během studií získal ocenění na Interpretační žesťové soutěži Brno a Celostátní soutěži konzervatoří. Po absolutoriu na AMU v Praze se věnoval i historické interpretaci na barokní trubku – klarinu. Od roku 2009 je členem Filharmonie Hradec Králové, kde působí jako sólový trumpetista. Aktivně spolupracuje s dalšími symfonickými orchestry a věnuje se i komorní hře. Jeho univerzálnost ho přivedla k mnoha žánrům – od klasiky po jazz a moderní hudbu. V roce 2006 se stal trumpetistou populární skupiny Sto zvířat.
Petr Hostinský
Petr Hostinský zahájil studium varhan na Konzervatoři Pardubice u MgA. Václava Uhlíře, později se věnoval také dirigování. Po absolutoriu pokračoval na AMU v Praze ve třídě prof. Jana Hory. V roce 2003 absolvoval pětiměsíční stáž na Hochschule für Musik ve Stuttgartu u prof. Ludgera Lohmanna a mistrovské kurzy u řady předních varhaníků. Je laureátem soutěží Opava, Schlägel, Voříškův Vamberk, Pražské jaro. Vystupuje jako sólista i komorní hráč a spolupracuje s významnými orchestry a sbory. Je aktivním pedagogem a lektorem varhanních kurzů. Je také klávesistou populární skupiny Sto zvířat.
Lázně Bohdaneč
Kostel sv. Máří Magdalény
Barokní jednolodní kostel vybudoval v první třetině 18. století heřmanoměstecký stavitel František Jedlička podle návrhu pražského architekta Tomáše Haffeneckera. Během velkého požáru města v roce 1772 byla pobořena kostelní věž. Vnitřní výzdoba je barokní, autorem velkého malovaného oltáře je Josef Kramolín. Součástí výzdoby je také vzácný soubor soch od řezbáře Ignáce Rohrbacha z období, kdy byl kostel stavěn.
V roce 1924 byl kostel restaurován a vyzdoben malbami akademického malíře Antonína Häuslera z Prahy. Do roku 1907 zde byly varhany, které byly jednou třetinou varhan ze zrušeného kostela v Sedlci u Kutné Hory. Současný nástroj byl zakoupen za darované peníze roku 1907. Věž kostela měla kdysi kromě hodin i malovaný orloj – dílo Abrahama Chrudimského z roku 1646. Uvnitř věže bije pět zvonů. Zajímavostí je, že ve střeše věže je vidět komín od pece ve věžní světnici, kde ještě začátkem 20. století bydlel kostelník Vondráček. Všech jeho jedenáct dětí – dcera a deset synů – se narodilo právě zde. Na obraze sv. Floriána umístěném na oltáři je znázorněn požár náměstí v roce 1772, zachycující původní podobu radnice, která rovněž vyhořela.
Město Lázně Bohdaneč
Poklidné město s více než třemi tisíci obyvateli leží 8 km severozápadně od Pardubic. Původně nevýznamná osada Bohdaneč zaznamenala rozmach na přelomu 15. a 16. století, kdy majitel pardubického panství Vilém z Pernštejna vybudoval v okolí rozsáhlou síť rybníků.
Další rozkvět města nastal na přelomu 19. a 20. století po založení slatinných lázní bohdanečským rodákem Janem Veselým. Lázeňství, zaměřené na léčbu pohybového ústrojí, i okolní příroda předurčily budoucí rekreační charakter města. Ve městě je možné obdivovat klasickou i moderní architekturu – zejména jedinečné dílo Josefa Gočára. Lázeňský pavilon Gočár, který v roce 2013 oslavil 100. výročí od svého otevření, našel jako jedna z mála staveb kubistického slohu místo v učebnicích architektury.
Další architektonické dominanty – původně renesanční budova radnice a barokní kostel sv. Máří Magdalény – se nacházejí na Masarykově náměstí. Nejen těmito, ale i dalšími významnými místy ve městě provede návštěvníky naučná trasa Gočárův okruh. Atmosféru lázní, místa odpočinku a blahodárného klidu, dotváří okolní příroda, lázeňský park i centrum města s fontánami.