

Náchod
Státní zámek – II. nádvoří
Dvořák & Jazz
V případě nepříznivého počasí Velký sál na I. nádvoří zámku.
Koncert se koná pod záštitou Jana Birke, starosty obce Náchod.
Vstupné 200 Kč
Účinkující
Jiří Bárta – violoncello
Terezie Fialová – klavír
Tomáš Vybíral – kontrabas
Jiří Stivín ml. – bicí

Program
J. S. Bach – Suita pro violoncello solo č. 5 c moll, BWV 1011
A. Dvořák – Klid lesa pro violoncello a klavír
C. Bolling – Suita pro violoncello a jazzové klavírní trio
(Baroque in Rhythm / Concertante / Galop / Ballade / Romantique / Cello Fan)


Program
J. S. Bach – Suita pro violoncello solo č. 5 c moll, BWV 1011
A. Dvořák – Klid lesa pro violoncello a klavír
C. Bolling – Suita pro violoncello a jazzové klavírní trio
(Baroque in Rhythm / Concertante / Galop / Ballade / Romantique / Cello Fan)
Jiří Bárta
Jiří Bárta je nadšeným propagátorem soudobé hudby, spolupracoval mj. s Petrem Ebenem, Markem Kopelentem, Peterem Grahamem, Pavlem Zemkem, Martinem Smolkou či Ondřejem Kukalem. Mnoho skladeb, často pro něj napsaných, uvedl v české nebo světové premiéře. Neváhá znovuobjevovat i skladby méně známých skladatelů 19. století, zajímá se o autentickou interpretaci staré hudby a vášnivě se věnuje komorní hudbě.
Je držitelem řady významných ocenění, mimo jiné Hammer Rostropovich Award (Los Angeles 1991), Europäische Förderpreis für Musik (Drážďany 1991), cen měsíčníku Harmonie za nejlepší českou nahrávku klasické hudby (1995, 1999), Klassik Heute Empfehlung, Gramophone Editor’s Choice či Grammy Award London (za společnou nahrávku písňového repertoáru s Magdalénou Koženou). Kromě Supraphonu natáčel Jiří Bárta i pro Lotos, Deutsche Grammophon a Hyperion. Jeho diskografie zahrnuje mj. Bachovy suity, Šostakovičovy koncerty, ale i Foerstrův koncert nebo Rubinsteinovy sonáty.
Claude Bolling
Claude Bolling, zázračné dítě, teenager, který hrál po boku jazzových legend. Avantgardní směry nechával stranou, bebop jej nelákal, našel se v tradičním jazzu. Skládal pro film a chytře mísil jazz s klasickou hudbou. Jeho suita pro flétnu a jazzové piano, kterou natočil s Jeanem-Pierrem Rampalem, se držela skoro dva roky v čele hitparád. Suita pro violoncello a jazzové trio začíná kontrapunktickou pasáží, která posluchači může sugerovat, že se ocitl v baroku. Přechod na klasický jazzový styl je náhlý, ale nenásilný. Hravost a strhující rytmy rychlých částí Bolling chytře střídá s lyrickými úseky. Jakkoli je violoncello ve suitě dominantním nástrojem, partitura prozrazuje, že ji komponoval skvělý pianista.
Náchod
Město Náchod se nachází v údolí řeky Metuje v Královéhradeckém kraji v turistickém regionu Kladské pomezí. Je městskou památkovou zónou. První písemné zmínky o městě pocházejí z roku 1254. Svá nejlepší léta zažívalo město na konci 19. století, kdy se díky rozkvětu textilního průmyslu výrazně rozrostlo. Tehdy se tamní radní rozhodli, že si zaslouží novou honosnou budovu pro svůj úřad. A tak je Náchod jedním z mála měst, které má dvě radnice. Ta stará sloužila od roku 1659. Během staletí dvakrát vyhořela, přesto se dochovalo klenuté přízemí a portál s městským znakem. Nová radnice byla postavena ve stylu české neorenesance na počátku 20. století. Výzdobu provedl malíř Mikoláš Aleš. Perlou města je také secesní budova divadla z let 1912–1914, ve které je vzácná opona Mikoláše Alše. Ve městě dále stojí za povšimnutí gotický kostel sv. Vavřince na Masarykově náměstí a budova pošty. Náchod je rodištěm českého spisovatele a exilového nakladatele Josefa Škvoreckého. Další významnou osobností spjatou s Náchodem je Jiří Guth-Jarkovský, který za svého mládí působil jako vychovatel zámeckých dětí. Koncert se koná u příležitosti 80. výročí jeho úmrtí.
Státní zámek Náchod tyčící se nad městem dodnes dokazuje svou bohatou historii. Během svého vývoje byl honosným knížecím sídlem i majestátním fortifikačním celkem na hranici mezi dnešní Českou republikou a Polskem. Z gotického hradu, založeného v polovině 13. století, byl na přelomu 16. a 17. století přestavěn na renesanční zámek. Svou dnešní architektonickou podobu získal během rekonstrukcí a interiérových úprav v 17. a 18. století. Mezi nejvýznamnější majitele Náchoda patřili Smiřičtí ze Smiřic, italský rod Piccolomini, Kuronští a německý knížecí rod Schaumburg-Lippe. Po druhé světové válce byl zámek zestátněn a posléze zpřístupněn veřejnosti. Dnes je ve správě Národního památkového ústavu. V současnosti můžete na několika prohlídkových trasách obdivovat například sbírky tapisérií a květinových zátiší, kolekci řádů, mincí a vyznamenání, stejně jako dobové interiéry s veškerým vybavením. Rozsáhlý areál o pěti nádvořích dále nabízí možnost vystoupat na zámeckou věž, pokochat se krásami kaple Nanebevzetí Panny Marie, tzv. Piccolominské zahrady či nově revitalizovaného parku na zámeckém kopci. A nesmíme zapomenout ani na největší medvědárium v republice s medvědem Ludvíkem.