

Veliny
Kostel sv. Mikuláše
Dřevěné kostely – národní poklady
Koncert se koná pod záštitou Lukáše Janečka, starosty obce.
Vstupné 150 Kč
Účinkující
Pavel Josef Kšica – baryton
Marek Sůva – violoncello
Filip Martinka – klavír

Program
J. Hanuš – Dřevěný Kristus
A. Dvořák – Klid lesa
Černošské spirituály (výběr)



Program
J. Hanuš – Dřevěný Kristus
A. Dvořák – Klid lesa
Černošské spirituály (výběr)
Pavel Josef Kšica
se od dětství věnuje klavíru, od roku 2015 sborovému a od roku 2016 sólovému zpěvu. V roce 2018 dirigoval 160členný studentský soubor a o rok později hostoval na festivalu Early Music Day v Irsku. Po maturitě byl přijat na Pražskou konzervatoř, od roku 2022 studuje na HAMU u prof. Martina Bárty. Vystupuje příležitostně v katedrále sv. Víta a pravidelně koncertuje v českých chrámech. Specializuje se na duchovní a romantický repertoár a věnuje se i autorské tvorbě. Získal několik ocenění za interpretaci písňových cyklů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů.
Marek Sůva
pochází z hudební rodiny a hře na violoncello se věnuje od pěti let. Studoval u Kateřiny Hroníkové, Martina Škampy a prof. Michala Kaňky na Pražské konzervatoři, kde nyní pokračuje na AMU. Absolvoval mistrovské kurzy u Petra Nouzovského, Jana Bárty, Ivana Laporeva a dalších. Je laureátem soutěží Prague Cello Competition, Concours Flame Paris, Heranovy soutěže aj. Vystoupil sólově s PKF, PINTJO a Komorním orchestrem Pražské konzervatoře. Působí také jako komorní hráč a věnuje se interpretaci soudobé hudby včetně premiér děl současných českých skladatelů.
Filip Martinka
studuje na HAMU v Praze ve třídě doc. Martina Kasíka. V roce 2022 absolvoval studijní pobyt na Královské konzervatoři v Antverpách. Jako sólista vystoupil s orchestrem FOK, PKF – Prague Philharmonia, Západočeským orchestrem a NeoKlasik orchestrem. Mezi jeho nejvýraznější úspěchy patří 1. místo v soutěži Broumovská klávesa a celostátní soutěži konzervatoří ČR. Intenzivně se věnuje komorní hře – s Jakubem Gráfem získal cenu EMCY na Concertinu Praga (2018) a spolupracuje s Lieder Society. Pravidelně účinkuje na festivalech jako Talentinum či Smetanova Litomyšl a zajímá se o přesahy klasické hudby do jiných žánrů.
Veliny
Veliny jsou malebnou obcí v Pardubickém kraji, ležící v oblasti Orlické tabule asi 19 km východně od Pardubic. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1365. V letech 1497–1560 patřily Veliny rodu Pernštejnů, poté je získal císař Ferdinand I. Dominantou obce je unikátní areál se dřevěnou zvonicí z roku 1750 a barokním kostelem sv. Mikuláše z roku 1752, který je dnes národní kulturní památkou.
Kostel se šindelovou střechou, plochými stropy a funkčními varhanami doplňují zachovalá zvonice a márnice. V roce 1835 měly Veliny 72 domů a přes 530 obyvatel. Škola byla založena roku 1811, sbor dobrovolných hasičů v roce 1888 a elektrifikace proběhla v roce 1931. Tragickou kapitolu přinesl květen 1945, kdy v okolí padlo při partyzánském útoku jedenáct německých vojáků – událost připomíná památník na Velinské stráni.
Po válce obec dále rostla. Vznikaly spolky, rozšiřovala se infrastruktura – přestavěla se škola, vybudovala požární zbrojnice, klubovna TJ Sokol i prodejna Jednoty. V roce 1956 byla zahájena kolektivizace, v roce 1991 byla uvedena do provozu čistírna odpadních vod. Kulturní život dnes zajišťuje Občanské sdružení Veliny, které pořádá akce jako Pohádkový les, Závody historických kol nebo Stezku odvahy. Obec tak spojuje historické dědictví s živou komunitou a kulturní tradicí.