Načítám Akce

Nový Bor

Mistři svatovítské katedrály

Koncert se koná pod záštitou Mgr. Jaromíra Dvořáka, starosty města Nový Bor

Účinkující:

prof. MIROSLAV KEJMAR – trubka
JOSEF KŠICA – varhany

Neděle 15. srpna 2021
v 18 hodin

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

150 Kč

Dvořákův cestovní pas:
Zvýhodněné vstupné do Sklářského muzea.

Novy_bor

Miroslav Kejmar se narodil roku 1941 na Kladně. Studoval na Vojenské hudební škole a ve studiu pokračoval na Pražské konzervatoři a na AMU u prof. Václava Paříka. Jeho dalšími učiteli byli prof. Adolf Scherbaum, Antonín Dokoupil a Stanislav Šimek. Již v době studií hrál v orchestrech Hudebního divadla v Karlíně, Divadla na Vinohradech, ve Filmovém symfonickém orchestru, ale také v řadě orchestrů tanečních – Orchestr Václava Hybše, orchestr Karla Gotta nebo Karla Vlacha. Jeho nástupem do České filharmonie v roce 1970 a s následným postem sólotrumpetisty – to bylo v letech 1972 – 2008 získala Česká filharmonie hudebníka, který se výrazně podílel na celkovém zvuku tohoto významného orchestru. Desítky let patří k nejvýznamnějším českým sólistům. Jako sólový hráč je známý nejen v Evropě, ale i v Japonsku a Miroslava Kejmara doprovázela řada významných orchestrů . Na svém repertoáru má mnoho koncertů od barokní po soudobou hudbu a jeho diskografie obsahuje nejzásadnější díla trumpetové literatury. Nahrávky jsou zaznamenány na labelech významných světových gramofonových společností.

Je zakládajícím členem souboru Pražských žesťových sólistů, se který koncertuje již čtvrtou dekádu.V roce 1998 byl přizván ke spolupráci s prestižním souborem “Ten of the best”, který se skládá z deseti nejlepších trumpetistů světa.

Miroslav Kejmar je profesorem Pražské konzervatoře. Pedagogicky působí také v Japonsku na tzv. Master class a usedá v porotách mezinárodních žesťových soutěží po celé Evropě.

Josef Kšica, absolvent konservatoře v Brně (varhany – prof. Vratislav Bělský, kompozice – prof. Jan Ducháň) a Hudební fakulty AMU v Praze, (varhany – prof. Milan Šlechta, prof. Jiřina Pokorná, varhanní improvizace – prof. Jaroslav Vodrážka) působil od roku 1981 jako korepetitor v Pražském mužském sboru (sbormistr M. Košler).

V letech 1985 – 1992 byl členem Pražského filharmonického sboru, se kterým podnikl četná zahraniční turné a natočil řadu významných hudebních projektů. V roce 1990 stál u zrodu Pražského komorního sboru, kde působil devět let jako sbormistr, varhaník a korepetitor. Významné je jeho účinkování na zahraničních festivalech v roli cembalisty a varhaníka /Kolín nad Rýnem, Schleswig, Stuttgart, Salzburg, Pesaro, Palermo, Perth/. V neposlední řadě je i cembalistou souboru Ars Instrumentalis Pragensis, se kterým obdržel 1. cenu a zlatou medaili na mezinárodní soutěži v japonské Ósace /1996/.

Věnuje se realizacím staré české a světové hudby (A. Caldara, F. X. Brixi, J. A. Sehling, J. Ev. Koželuh, J. Zach, J.D. Zelenka) pro nahrávací společnosti a televizi.

Od roku 1999 je varhaníkem a ředitelem kůru katedrály sv. Víta v Praze a sbormistrem Pražského katedrálního sboru.

Program

César FRANCK (1822 – 1890) Preludium, fuga a variace
Georg Friedrich HÄNDEL (1685 – 1759) – Gloria in excelsis Deo, Largo
František Xaver BRIXI (1732 – 1771) – Toccata
Jan Křtitel VAŇHAL (1739 – 1813) – Fuga C dur
Franz SCHUBERT (1797 – 1828) – Ave Maria
Arcangelo CORELLI (1653 – 1713) – Lento, Allegro
Girolamo FRESCOBALDI (1583 – 1643) – Toccata per L´Elevazione
Luboš SLUKA (*1928) – Labutí píseň (světová premiéra)
Johann Sebastian BACH (1685 – 1750) – Toccata a fuga d moll BWV 565
Tomaso ALBINONI (1671 – 1751) – Adagio
Josef KŠICA (*1952) – Toccata – improvizace
Dietrich BUXTEHUDE (1637 – 1707) – Preludium a fuga D dur
Erroll GARNER (1923 – 1977) – Místy
George GERSHWIN (1898 – 1937) – Summertime
Léon BOËLLMANN (1862 – 1897) – Toccata

Nový bor

Město Nový Bor je vstupní branou Lužických hor a hora Klíč, jeho přirozená dominanta, je zajímavým turistickým cílem, který z vrcholu ve výšce 760 m n. m. poskytuje nádherný výhled na město uprostřed zeleně, jež je centrem výjimečného sklářského regionu. Atraktivitu mu tak dala do vínku nejen příroda ale i zručnost a fortel místních sklářů. 

Sklo je pro město historií i současností. Provází ho napříč historickými epochami, reprezentuje ho po celém světě, bylo a je zdrojem obživy pro jeho obyvatele. Za historií lze zamířit do sklářského muzea s unikátními sbírkami skla. Současnost pak reprezentují sklářské dílny, ateliéry, galerie i sklářská škola. Sklo vítá návštěvníky v ulicích města, na sklářskou tradici odkazuje i centrální prvek na nově zrekonstruovaném náměstí. Již od roku 1982 se město v tříletých intervalech mění v opravdovou světovou sklářskou metropoli díky pořádání International Glass Symposia, které vedle domácích i zahraničních sklářských výtvarníků představí i místní špičkové řemeslníky a sklářské firmy udržující tradici a zajišťující budoucnost českého skla.

K architektonickým památkám v prostoru náměstí patří barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie se vzácnými rokokovými varhanami, secesní budova pošty a také řada měšťanských domů. Najdeme zde dům, jehož historie je spjata se životem Bedřicha Egermanna, další slouží jako sídlo městského úřadu, jiný ukrývá sklářské muzeum. K dialogu pak vyzývá lavička Václava Havla v prostoru pod památnou lípou mezi již zmíněnými budovami. Je vzpomínkou nejen na prvního polistopadového českého prezidenta, ale také na sklářského výtvarníka Bořka Šípka, který měl k městu úzký vztah. Po stopách sklářských řemesel se návštěvníci mohou vydat po naučné stezce. K evropským raritám patří Lesní hřbitov. I ten je připomínkou starých sklářských rodů, ale také významných válečných událostí. 

Pro necelých 12 tisíc obyvatel je Nový Bor dobrým místem pro život. Okolní příroda hýří širokou nabídkou letní i zimní turistiky, novoborské přírodní koupaliště nabízí možnost osvěžení i podmínky pro kempování. Za kulturou je možno zamířit do městského kina a divadla, v letních měsících je v provozu i oblíbené letní kino. 

V posledních letech město významně změnilo svou tvář. Zásadní proměnou prošel střed města, vznikla nová pietní místa nesoucí historický odkaz, činnost zahájil malý regionální pivovar BORN, skutečnou raritou pak je skleněný dům, v němž sídlí firma Lasvit.

http://www.kulturanb.cz

https://www.novy-bor.cz