Akce se koná pod záštitou Mgr. Kateřiny Hartmanové, starostky obce Liberk.


Liberk
Kostel sv. Petra a Pavla
Dřevěné kostely – národní poklady
Pátek 4. 7. 2025 v 18:00
Vstupné 150 Kč
Účinkující
Pavel Josef Kšica – baryton
Marek Sůva – violoncello
Filip Martinka – klavír

Program
J. Hanuš – Dřevěný Kristus
A. Dvořák – Klid lesa
Černošské spirituály (výběr)



Program
Hanuš – Dřevěný Kristus
A. Dvořák – Klid lesa
Černošské spirituály (výběr)
Pavel Josef Kšica
se od dětství věnuje klavíru, od roku 2015 sborovému a od roku 2016 sólovému zpěvu. V roce 2018 dirigoval 160členný studentský soubor a o rok později hostoval na festivalu Early Music Day v Irsku. Po maturitě byl přijat na Pražskou konzervatoř, od roku 2022 studuje na HAMU u prof. Martina Bárty. Vystupuje příležitostně v katedrále sv. Víta a pravidelně koncertuje v českých chrámech. Specializuje se na duchovní a romantický repertoár a věnuje se i autorské tvorbě. Získal několik ocenění za interpretaci písňových cyklů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů.
Marek Sůva
pochází z hudební rodiny a hře na violoncello se věnuje od pěti let. Studoval u Kateřiny Hroníkové, Martina Škampy a prof. Michala Kaňky na Pražské konzervatoři, kde nyní pokračuje na AMU. Absolvoval mistrovské kurzy u Petra Nouzovského, Jana Bárty, Ivana Laporeva a dalších. Je laureátem soutěží Prague Cello Competition, Concours Flame Paris, Heranovy soutěže aj. Vystoupil sólově s PKF, PINTJO a Komorním orchestrem Pražské konzervatoře. Působí také jako komorní hráč a věnuje se interpretaci soudobé hudby včetně premiér děl současných českých skladatelů.
Filip Martinka
studuje na HAMU v Praze ve třídě doc. Martina Kasíka. V roce 2022 absolvoval studijní pobyt na Královské konzervatoři v Antverpách. Jako sólista vystoupil s orchestrem FOK, PKF – Prague Philharmonia, Západočeským orchestrem a NeoKlasik orchestrem. Mezi jeho nejvýraznější úspěchy patří 1. místo v soutěži Broumovská klávesa a celostátní soutěži konzervatoří ČR. Intenzivně se věnuje komorní hře – s Jakubem Gráfem získal cenu EMCY na Concertinu Praga (2018) a spolupracuje s Lieder Society. Pravidelně účinkuje na festivalech jako Talentinum či Smetanova Litomyšl a zajímá se o přesahy klasické hudby do jiných žánrů.
Liberk
Historie obce Liberk a vzácného kostela sv. Petra a Pavla.
Obec Liberk leží v podhůří Orlických hor a její historie sahá až do počátku 14. století. První písemná zmínka pochází z roku 1310, kdy patřila rodu Drslaviců. V dalších staletích se majitelé střídali, mezi nejvýznamnější patřili páni z Dobrušky a Pernštejnové. Během třicetileté války byla oblast silně postižena pleněním švédských vojsk, což vedlo k úpadku místního hospodářství. Po válce nastalo období obnovy a rozvoje.
Jedním z nejcennějších historických objektů obce je dřevěný kostel sv. Petra a Pavla, který byl postaven v roce 1691. Tento kostel je unikátní ukázkou lidové barokní architektury, přičemž jeho celodřevěná konstrukce a šindelová střecha jej činí jednou z nejvzácnějších sakrálních staveb v celém regionu. Interiér kostela je bohatě zdobený, zachovaly se původní barokní malby a dřevěné vybavení, včetně kazatelny a hlavního oltáře. Unikátní je rovněž empora, která je zdobena malovanými výjevy z Bible.
Celková atmosféra kostela dokládá mistrovskou práci tehdejších řemeslníků a jeho historický význam. V průběhu staletí kostel prošel několika rekonstrukcemi, přičemž nejvýznamnější proběhla ve 20. století, kdy byl důkladně restaurován a chráněn jako kulturní památka. Dnes je nejen duchovním centrem obce, ale také významným turistickým cílem, přitahujícím návštěvníky svou jedinečnou architekturou a historickou hodnotou.
Liberk si díky této památce a své malebné poloze zachovává kouzlo tradiční venkovské krajiny s bohatou historií, která přetrvává dodnes.