

Kryštofovo Údolí
Kostel sv. Kryštofa
Dřevěné kostely – národní poklady
Vstupné 150 Kč
Účinkující
Pavel Josef Kšica – baryton
Marek Sůva – violoncello
Filip Martinka – klavír

Program
J. Hanuš – Dřevěný Kristus
A. Dvořák – Klid lesa
Černošské spirituály (výběr)



Program
J. Hanuš – Dřevěný Kristus
A. Dvořák – Klid lesa
Černošské spirituály (výběr)
Pavel Josef Kšica
Pavel Josef Kšica se od dětství věnuje klavíru, od roku 2015 sborovému zpěvu a od roku 2016 sólovému zpěvu. V roce 2018 dirigoval 160členný studentský soubor, o rok později hostoval na festivalu Early Music Day v Irsku. Po maturitě byl přijat na Pražskou konzervatoř, od roku 2022 studuje na HAMU u prof. Martina Bárty. Příležitostně vystupuje v katedrále sv. Víta a pravidelně koncertuje v českých chrámech. Specializuje se na duchovní a romantický repertoár, věnuje se také autorské tvorbě. Získal několik ocenění za interpretaci písňových cyklů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů.
Marek Sůva
Marek Sůva pochází z hudební rodiny, hře na violoncello se věnuje od pěti let. Studoval u Kateřiny Hroníkové, Martina Škampy a prof. Michala Kaňky na Pražské konzervatoři, kde nyní pokračuje na AMU v Praze. Absolvoval mistrovské kurzy u Petra Nouzovského, Jana Bárty, Ivana Laporeva a dalších. Je laureátem soutěží Prague Cello Competition, Concours Flame Paris, Heranova soutěž aj. Vystoupil sólově s PKF, PINTJO a Komorním orchestrem Pražské konzervatoře. Vystupuje rovněž jako komorní hráč a aktivně se věnuje interpretaci soudobé hudby, včetně premiér děl současných českých skladatelů.
Filip Martinka
Filip Martinka studuje na HAMU v Praze ve třídě doc. Martina Kasíka. V roce 2022 absolvoval studijní pobyt na Královské konzervatoři v Antverpách. Jako sólista vystoupil s orchestrem FOK, PKF – Prague Philharmonia, Západočeským orchestrem a NeoKlasik orchestrem. Mezi jeho nejvýraznější úspěchy patří 1. místo na soutěži Broumovská klávesa a v celostátní soutěži konzervatoří ČR. Věnuje se intenzivně komorní hře – s Jakubem Gráfem získal cenu EMCY na soutěži Concertino Praga (2018) a spolupracuje s Lieder Society. Pravidelně se účastní festivalů jako Talentinum či Smetanova Litomyšl a zajímá se o přesahy klasické hudby do jiných žánrů.
Kryštofovo Údolí
Kryštofovo Údolí je malebná obec v Libereckém kraji, ukrytá v údolí mezi Ještědským hřbetem a Jizerskými horami. Její historie sahá až do počátku 16. století, kdy byla oblast součástí lemberkského panství. Původně vznikla ze tří osad – Rokytnice, Bezového údolí a Noviny – které se postupně rozrůstaly podél toku Rokytky. Podle pověsti byl prvním osadníkem uhlíř jménem Christophorus, po němž získala obec jméno.
Ve druhé polovině 16. století se v okolí rozvíjelo hornictví, zejména v Andělské Hoře a Panenské Hůrce. Těžba železných rud přispěla k hospodářskému růstu oblasti. První písemná zmínka o hamru v Kryštofově Údolí pochází z roku 1581. Po vyčerpání ložisek se obyvatelé přeorientovali na práci v lese, lomech a později i v textilním průmyslu. V roce 1826 byla na břehu Nisy založena textilní továrna, která výrazně ovlivnila místní ekonomiku.
Významným milníkem byla výstavba železniční trati Liberec–Žitava, jejíž součástí je monumentální viadukt o délce 194 metrů se 14 oblouky a také 818 metrů dlouhý Ještědský tunel. Tyto technické památky se staly symbolem obce. V roce 1960 byla obec přejmenována na Kryštofovo Údolí a od roku 1990 je opět samostatná.
Dnes je Kryštofovo Údolí vyhledávaným cílem turistů. Je známé svou dochovanou lidovou architekturou, roubeným kostelem sv. Kryštofa z let 1683–1684, kamenným mostem se sochou sv. Jana Nepomuckého i tradicí betlémů. Obec je chráněna jako vesnická památková zóna a pravidelně pořádá kulturní akce, které jí vdechují nový život. Kromě muzea betlémů zde návštěvníky zaujme i unikátní orloj, lidová tvořivost místních obyvatel a výjimečný genius loci této severočeské perly.