

Hejnice
Bazilika Navštívení Panny Marie
300 let od posvěcění hejnického chrámu
Koncert se koná pod záštitou R. D. ICLic. Mgr. Pavla Andrše, hejnického faráře.
Vstupné 300 Kč
Účinkující
Michal Hanuš – varhany

Program
J. S. Bach – Lipské chorály
Komm, Gott, Schöpfer, Heiliger Geist, BWV 667
Schmücke dich, o liebe Seele, BWV 654
A. G. Ritter – Sonáta č. 3 a moll
A. Dvořák – Legenda č. 1 / Legenda č. 4
O. Mácha – Tři toccaty
Smutecní toccata / Vánoční toccata / Svatební toccata

Program
J. S. Bach – Lipské chorály
Komm, Gott, Schöpfer, Heiliger Geist, BWV 667
Schmücke dich, o liebe Seele, BWV 654
A. G. Ritter – Sonáta č. 3 a moll
A. Dvořák – Legenda č. 1 / Legenda č. 4
O. Mácha – Tři toccaty
Smutecní toccata / Vánoční toccata / Svatební toccata
Michal Hanuš
Michal Hanuš se narodil v roce 1980 ve Vrchlabí. Jeho prvním učitelem byl Stanislav Skalský. Pokračoval na Konzervatoři v Pardubicích (1998–2004) ve třídě Václava Rabase. Od roku 2004 byl studentem Akademie múzických umění v Praze u prof. Jana Hory (2004–2007) a Pavla Černého (2007–2008). Během studia se zúčastnil interpretačních kurzů v Praze (Martin Sander), v Německu (Harald Vogel, Martin Sander, Ludger Lohmann, Jon Laukvik) a Norsku (Guy Bovet). Zúčastnil se dvou zahraničních stáží, ve Stuttgartu (Ludger Lohmann) a v Oslu (Terje Winge). Na mezinárodní soutěži Pražské jaro 2006 obdržel Čestné uznání.
Spolupracoval s varhanářskou firmou Orgelbau-Wech z Bavorska. Věnuje se koncertní činnosti, spolupracuje se sólovými hráči, sbory a příležitostně se věnuje kompozici (Suita pro varhany, Fantazie pro malé varhany, Vater unser pro soprán a varhany). V současné době působí jako učitel ZUŠ v Kutné Hoře a na Konzervatoři v Pardubicích. Je vyhledáván jako korepetitor a doprovází studenty při soutěžích, absolventských koncertech i veřejných vystoupeních.
Kromě varhanní hry se věnuje také improvizaci a přednesu duchovní hudby v liturgickém prostředí. Pravidelně koncertuje na významných historických nástrojích v rámci varhanních cyklů a festivalů. Jeho repertoár zahrnuje širokou škálu stylů od baroka po současnost. Spolupracoval s řadou pěveckých sborů a komorních těles na scénách v České republice i v zahraničí. Jeho interpretace jsou ceněny pro stylovou vytříbenost a hluboký hudební projev.
Hejnice
Hejnice, německy Haindorf („ves v háji“), leží v zeleném údolí řeky Smědé, obklopené jizerskohorskými bučinami – přírodní památkou UNESCO. Místo má mnohasetletou poutní tradici, na jejímž počátku stojí legenda o zázračném uzdravení. Podle pověsti bylo toto prastaré poutní místo založeno v roce 1211 chudým sítařem a řešetářem z nedaleké obce Lužec. Ten, spící pod lipou, pomocí hlasů andělů ve snu pomohl uzdravit svou ženu a dítě. Na místě lípy byl postaven důstojný dřevěný kostel, který však postupem času nedostačoval obrovskému počtu poutníků, a proto byl roku 1252 nahrazen kamennou kaplí s gotickým klenutím, která je v bazilice k vidění dodnes.
Toto požehnané poutní místo také nabylo na velké úctě u frýdlantských pánů. V roce 1346 ustanovil míšeňský biskup pro poutní místo v Hejnicích kněze z Raspenavy. Kvůli mnoha poutníkům se kostelík do roku 1472 stále rozšiřoval. Roku 1636 se novými majiteli Frýdlantska stávají Gallasové. Za jejich panování dosáhl věhlas poutního kostela svého vrcholu. Poutní slavnosti byly navštěvovány až sedmi tisíci poutníky. Proto se hrabě František Ferdinand Gallas a jeho žena Johana Emerenciána rozhodli zastřešit obvod kostela ambity, které dodnes slouží jako křížová cesta. Hrabě povolal do Hejnic františkány. Odměnou za jejich službu jim byl koncem 17. století postaven čtyřkřídlý jednopatrový klášter.
Ve třicátých letech 18. století pak byl dosavadní kostel nahrazen impozantní barokní bazilikou Navštívení Panny Marie, jak ji známe dodnes. Tato monumentální stavba s dvojicí věží a bohatě zdobeným interiérem se stala nejen duchovním centrem, ale také výraznou dominantou kraje.