

Chřibská
Kostel sv. Jiří
Klid lesa
Pořádá Sdružení Tadeáše Haenkeho, z. s. a město Chřibská
Vstupné dobrovolné
Účinkující
Jiří Bárta – violoncello
Terezie Fialová – klavír

Program
Johann S. B. – Suita pro violoncello solo č. 5 c moll, BWV 1011
Prélude / Allemande / Courante / Sarabande / Gavotte I & II / Gigue
A. Dvořák – Klid lesa pro violoncello a klavír, op. 68 č. 5
L. Janáček – Romance pro housle (violoncello) a klavír
A. Pärt – Spiegel im Spiegel pro violoncello a klavír
A. Pärt – Fratres pro violoncello a klavír


Program
Johann S. B. – Suita pro violoncello solo č. 5 c moll, BWV 1011
Prélude / Allemande / Courante / Sarabande / Gavotte I & II / Gigue
A. Dvořák – Klid lesa pro violoncello a klavír, op. 68 č. 5
L. Janáček – Romance pro housle (violoncello) a klavír
A. Pärt – Spiegel im Spiegel pro violoncello a klavír
A. Pärt – Fratres pro violoncello a klavír
Jiří Bárta
Jiří Bárta je nadšeným propagátorem soudobé hudby, spolupracoval mj. s Petrem Ebenem, Markem Kopelentem, Peterem Grahamem, Pavlem Zemkem, Martinem Smolkou či Ondřejem Kukalem. Mnoho skladeb, často pro něj napsaných, uvedl v české nebo světové premiéře. Neváhá znovuobjevovat i skladby méně známých skladatelů 19. století, prakticky se zajímá o autentickou interpretaci staré hudby a vášnivě se věnuje komorní hudbě.
Je držitelem řady významných ocenění, mimo jiné Hammer Rostropovich Award (Los Angeles 1991), Europäische Förderpreis für Musik (Drážďany 1991), cen měsíčníku Harmonie za nejlepší českou nahrávku klasické hudby (1995, 1999), Klassik Heute Empfehlung, Gramophone Editor’s Choice či Grammy Award London (za společnou nahrávku písňového repertoáru s Magdalénou Koženou). Kromě Supraphonu natáčel Jiří Bárta i pro Lotos, Deutsche Grammophon a Hyperion. Jeho diskografie zahrnuje mj. Bachovy suity, Šostakovičovy koncerty, ale i Foerstrův koncert nebo Rubinsteinovy sonáty.
Terezie Fialová
Terezie Fialová vystudovala hru na klavír na HAMU v Praze a na Hochschule für Musik und Theater v Hamburku. V mládí se věnovala také houslím, což obohatilo její hudební vnímání a interpretační schopnosti. Je vyhledávanou sólistkou i komorní hráčkou, která spolupracuje s předními českými i zahraničními interprety. Je laureátkou prestižních mezinárodních soutěží v Itálii, Holandsku, Rusku a Švýcarsku. Absolvovala mistrovské kurzy pod vedením Menahema Presslera, Josepha Kalichsteina či Ferenze Radosze v rámci Verbier Festival Academy. Koncertovala na prestižních světových pódiích, včetně pařížského Louvru, Laeiszhalle v Hamburku a Kennedyho centra ve Washingtonu. Kromě sólové dráhy se intenzivně věnuje komorní hudbě a je členkou několika významných souborů. Její interpretace se vyznačuje hlubokým citem pro hudební výraz, technickou precizností a mimořádnou muzikálností.
Chřibská
V nejzápadnější části Lužických hor, v jižní části Šluknovského výběžku, leží v malebném údolí město Chřibská. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Lužické hory a zčásti, svým západním okrajem, na územích Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce a Národního parku České Švýcarsko. Sestává ze čtyř místních částí – Chřibská, Dolní Chřibská, Horní Chřibská a Krásné Pole, které byly do roku 1950 samostatnými obcemi. Chřibská, která má v současné době 1399 obyvatel, je velmi starým městem. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1352. Existuje ovšem důkaz, že historie sahá ještě dál – je jím kámen s letopočtem 1144, nalezený v roce 1596 při přestavbě zdejšího kostela.
Festival Chřibské kulturní léto byl založen v roce 1996. Jedná se o pilotní projekt Sdružení Tadeáše Haenkeho, z. s., založeného v roce 2000 s cílem zřízení muzea a propagace slavného rodáka Tadeáše Haenkeho, dále pořádání vzdělávacích, společenských a především kulturních programů. Muzeum bylo slavnostně otevřeno 10. srpna 2002 ve zrenovovaném domě čp. 22, kde se 6. prosince 1761 významný botanik, lékař, etnograf, vědec, cestovatel a objevitel Tadeáš Haenke narodil. Otevření muzea se uskutečnilo v rámci oslav 650. výročí prvních písemných zmínek o Chřibské.
Chřibské kulturní léto oslavilo čtvrt století své existence a čítá stovky realizovaných akcí. Přitom vše začalo nadšenou iniciativou chalupářů – hudebníků a občasnými komorními koncerty vážné hudby v prostorách kostela sv. Jiří. Chřibské kulturní léto se koná za mimořádné podpory města Chřibská a programy se staly nedílnou součástí kulturního dění doslova v celém regionu. Základem jsou koncerty vážné hudby v kostele sv. Jiří, doplněné o společenské večery, odborné přednášky či výstavy. Pro hudební programy je klíčová spolupráce s předními českými i zahraničními instrumentalisty a operními pěvci, stejně jako spolupráce a podpora hudebních těles působících v rámci regionu, včetně příhraničí.
V dramaturgii festivalu je kladen důraz na prezentaci české hudební tvorby, zvláštní pozornost pak patří tvorbě mnohdy zapomenutých autorů Šluknovského výběžku. Za spolkovou činnost, za významný kulturní přínos regionu a vydání místně zaměřeného CD z díla rumburského barokního skladatele J. Ch. Kridela – Concert Arien, obdrželo Sdružení Tadeáše Haenkeho v roce 2011 prestižní ocenění Zlatá múza severu.