Varhanní improvizace (Introdukce, Duo, Cantabile, Marche pontificale)
Varhanní improvizace (O utrpení Páně)
Varhanní improvizace (Panna Maria pod křížem)
Varhanní improvizace (K poctě všech svatých)


Železný Brod
Kostel sv. Jakuba Většího
Železnobrodské improvizace
Čtvrtek 12. 6. 2025 v 19:00
Vstupné dobrovolné
Účinkující
Vladimír Roubal – varhany
Jan Šťastný – mluvené slovo

Program


Program
Varhanní improvizace (Introdukce, Duo, Cantabile, Marche pontificale)
Varhanní improvizace (O utrpení Páně)
Varhanní improvizace (Panna Maria pod křížem)
Varhanní improvizace (K poctě všech svatých)
Vladimír Roubal
studoval varhany na Konzervatoři v Plzni u prof. Jitky Chaloupkové a v Praze u prof. Jana Hory, improvizaci u prof. Jaroslava Vodrážky. V letech 1980–1985 působil jako varhaník katedrály sv. Bartoloměje v Plzni, v letech 1985–1990 jako varhaník a kapelník baziliky sv. Markéty při benediktinském arciopatství v Praze-Břevnově. Od roku 1990 působí jako ředitel chrámové hudby Královské kanonie premonstrátů v Praze na Strahově. Zde založil chrámový sbor Collegium Strahoviense. Vyniká svojí schopností improvizace, je držitelem dvou prvních cen na improvizačních soutěžích (1982, 1988).
Koncertoval v České republice, Německu, Rakousku, Maďarsku, Holandsku, Itálii, Španělsku, Francii, Polsku, Rumunsku, Moldavii, USA a Japonsku. Natočil řadu CD, zkomponoval hudbu k několika filmům, spolupracuje s Českým rozhlasem i s rozhlasem v dalších zemích – Německu, Nizozemí a Japonsku – při nahrávání snímků historických varhan. V roce 2007 hrál ve strahovské bazilice pro první dámu Spojených států amerických, paní Lauru Bushovou, v době oficiální návštěvy prezidenta Spojených států amerických v Praze.
Jan Šťastný
(*1965, Zlín) se na televizních obrazovkách objevil už v dětství, například v seriálu Jedno malé sídliště (1978) a pohádce Za humny je drak (1982). Vystudoval DAMU a po studiích působil v Národním divadle. Od roku 1992 je členem Divadla na Vinohradech, kde vytvořil řadu výrazných rolí. Kromě divadelní kariéry je známý z filmu, televize a dabingu. Objevil se v seriálech jako Pojišťovna štěstí, Ordinace v růžové zahradě či Specialisté. Dabuje zahraniční herce, včetně Pierce Brosnana nebo Richarda Gerea.
Železný Brod
Město Železný Brod leží v krásném údolí řeky Jizery na rozhraní Krkonoš, Jizerských hor a Českého ráje. Vzniklo pravděpodobně v 11. nebo ve 12. století při zemské obchodní stezce, která vedla z Prahy do Německa a Polska. První městská práva získalo město ve 13. století od Přemysla Otakara II. Již od 14. století se v okolí nalézala a také těžila železná ruda, podle níž město získalo svůj název. V roce 1920 je zde otevřena první česká odborná škola sklářsko-obchodní. Tím se Železný Brod stává nejen městem rudy a starých památek, ale také městem skla a skleněné bižuterie, což ho proslavilo po celém světě. Dnes můžeme v Železném Brodě navštívit mnoho muzeí a galerií s rozličnou tématickou nabídkou (sklo, betlémy, socialistické automobily, obrazy).
Běliště
Běliště je největší a nejkrásnější roubená stavba v Železném Brodě. Původně byla u domu barvírna a nedaleko stála soukenická valcha. Dům postavila vrchnost patrně ve 2. polovině 17. století, po přístavbě z roku 1807 změnil podobu. Byla zde koželužna. I po rekonstrukci po roce 1930 si stavba zachovala rysy reprezentující tradiční lidovou architekturu pojizerské oblasti. Od srpna roku 1998 je zde otevřena stálá národopisná expozice. Každá z devíti místností je zaměřena na určitou oblast historie Železného Brodu a nejbližšího okolí.
Městská radnice
Radnice města Železného Brodu byla vystavěna roku 1890 z původní dřevěné budovy. V prostorách radnice se nachází v prvním poschodí Městské divadlo a v přízemí budovy Městská galerie Vlastimila Rady. V přízemí je také vystaven městský znak s letopočtem 1501, který znamená obnovení městských práv českým králem Vladislavem II.
Městské divadlo v Železném Brodě
Městské divadlo se nachází v prvním patře v budově radnice. Vybudováno bylo spolu se stavbou nové radnice roku 1890. O dva roky později jeviště slavnostně otevřel ochotnický divadelní spolek Tyl hrou Probuzenci.
Kostel
Kostel svatého Jakuba Většího byl vystavěn v roce 1649, dnešní podoba je z 2. poloviny 18. století, kdy byla vystavěna také nová dřevěná zvonice u kostela. Ke kostelu patří kostnice z roku 1765, fara z roku 1723 a kamenné schodiště, směřující z Malého náměstí ke kostelu, které bylo zcela přestavěno roku 1940. Je lemováno barokními pískovcovými sochami sv. Anny, Panny Marie Karlovské a sv. Jana Nepomuckého. Za kostelem nedaleko sakristie je umístěn tesaný pískovcový smírčí kříž.